Past Governors detail

asd
Smt Sharda Mukerjee
Governor of Gujarat
From 14/08/1978 To 05/08/1983
Date of Birth : 24/02/1919
Date of Demise :
Place of Birth : Mumbai
Family Status : Married
Details of the life sketch of
Smt Sharda Mukerjee

Smt. Sharda Mukerjee was born at Bombay on February 24, 1919. She is the daughter of shri Pratap Sitaram Pandit and niece of Smt. Vijayalakshmi Pandit.

Smt. Mukerjee was educated in Bombay at the Cathedral Girls' High School and later at the Elphinstone College and Law College.

During World War II, she married the then Squadron Leader Subroto Mukerjee who later rose to the rank of Air Chief Marshal, the first Indian to attain that rank and to become the Chief of the Indian Air Force. His tragic death occurred in November 1960 in Tokyo where he had gone on duty.

Smt. Mukerjee had been a social worker for many years. She was a member of the Trustees of Cheshire Homes India - Central Trust; a member of the Executive Committee of the Indian Air Force Benevolent Association. She was also Chairman of the Armed Forces Welfare Association - a Sub-Committee of the Citizen's Central Committee at Delhi, under the Presidentship of the then Prime Minister, Smt. Indira Gandhi. She was a member of study Teams on Planning and defence matters of the Administrative Reforms Commission. She was elected to the Lok Sabha (Parliament) from the North - Ratnagiri Constituency (Maharashtra) in 1962 and 1967, on the Congress ticket.

Smt. Mukerjee was a member of the All - India Congress Committee and a member of the Executive Committee of the Congress Parliamentary Party, (Undivided - Congress). After the Congress Split in 1969, She opted for the Congress (O) which is a constituent of the Janata Party.

As an M.P., she served on a number of important committees such as the National Shipping Board; Parliamentary Committee such as Consultative Committee of the Defence Ministry and Chairman of the National Small Savings Advisory Board.

Smt. Mukerjee had a special interest for economic affairs, philosophy, Sanskrit Literature and Defence matters. Besides, she published articles on defence and political matters. She was interested in sports, music and reading.

She had travelled widely in Europe, U.S.A., West Asia and in the far East as far as Indonesia. She had been a leader of Parliamentary Delegations to West Germany, U.K., Senegal and a member of delegations to the Soviet Union and Outer Mongolia.

Smt. Mukerjee was appointed as the Governor of Andhra Pradesh on May 5, 1977. She also worked as the Governor of Gujarat from 14.8.1978 to 05.08.1983.